Zdravlje

Kako da bez lijekova snizite krvni pritisak

pritisakVisok krvni pritisak je jedno od najčešćih oboljenja i s razlogom se često naziva tihim ubicom. Hronično visok pritisak, odnosno hipertenzija, nakon dužeg vremena dovodi do ozbiljnih oboljenja kao što su infarkt ili šlog. Lijekovi koji snižavaju krvni pritisak od velike su pomoći – ali nisu uvijek i neophodni.

Promjenom načina života krvni pritisak se, naime, često može sniziti i bez lijekova.

Najbolje je, međutim, ako se smrša uz temeljnu promjenu ishrane: manje životinjskih masti, više ribe umjesto mesa, biljna ulja i proizvodi od integralnih žitarica umjesto bijelog brašna. Dr Hildebrand uz to preporučuje još i pet porcija svježeg voća i povrća dnevno jer “ono u organizmu povećava sadržaj kalijuma, prirodnog sredstva za snižavanje krvnog pritiska“.

Drugi veliki krivac za visok krvni pritisak je so.

“Danas jedemo mnogo više soli nego što je našem tijelu uopšte potrebno”, kaže profesor Volfram Delijus, iz Nemačkog udruženja kardiologa. Kod ljudi koji su na so osjetljivi, kuhinjska so puno utiče na povećanje krvnog pritiska. Zbog toga profesor Delijus preporučuje da se što više izbjegavaju gotovi prehrambeni proizvodi i da se jelo dodatno ne soli. “Kuhajte svežu hranu s različitim začinima i postepeno ćete se navići na ukus hrane koja nije mnogo slana”, savjetuje on. Onaj ko potrošnju soli uspe trajno da smanji na pet do šest grama dnevno, krvni pritisak bi mogao da snizi za oko 7mmHg, a razlika će početi da se primjećuje nakon tri do četiri nedjelje.

Pored promjene navika u ishrani, važan je i sport. “Preporučujemo prije svega sportove izdržljivosti, kao što su brzo hodanje, plivanje ili vožnja bicikla”, kaže dr Hildebrand. Da bi se postigli trajni efekti, osoba s visokim pritiskom bi trebalo da vježba tri do četiri puta nedjeljno po 30 minuta, ali i dva puta dnevno po 15 minuta je također dobro. Na ovaj način, krvni pritisak može da se snizi i do 10mmHg.

Cigarete su onima koji žele da snize krvni pritisak apsolutno zabranjene, a i alkohol mora da se konzumira umjereno.

Pacijenti s visokim pritiskom koji imaju strukturu ličnosti lako podložnu stresu bi, povrh svega toga, dobro učinili ako redovno praktikuju neku tehniku opuštanja – recimo autogeni trening, jogu ili či-gong. “Radite stvari koje vam prijaju i jačaju vam žice”, savjetuje profesor Delijus.